Kas dygsta iš nuodingų pagiežos sėklų? 2007-09-25

Vanda Zaborskaitė

Lietuvos visuomenė pritvinkusi negatyvių emocijų : neapykantos, pavydo , agresijos. Apie tai šnekama įvairiuose kontekstuose. Dabar gal dažniausiai, aptariant situaciją Lietuvos keliuose. Ieškant išeities aptariamos įvairiausių sankcijų galimybės, galvojama apie įstatymų tobulinimą , bet galutinė išvada paprastai būna viena :situacija nepagerės, jeigu neišaugs bendra  žmonių kultūra ,kurios neišmokysi vairuotojų rengimo kursuose nei per tris mėnesius, nei per trejus metus , nes tam reikia žmogaus ugdymo nuo lopšio , nuo šeimos ,nuo mokyklos suolo. Tam , kad žmogus suprastų , kas yra pagarba, geranoriškumas , žmogiškasis orumas ,savo ir kitų gyvybės vertė, jis turi būti mokomas nuo mažumės  – ir ne tik žodžiais , bet ir gerais pavyzdžiais.

   Apie tą patį kalbama ir svarstant opias mokyklų bendruomenių problemas .Kai aptariama kraupi vaikystės situacija  – vaikų tarpusavio patyčios ,savižudybės , depresyvi jų  savijauta – , viso to šaknys įžvelgiamos pagaliau bendroje visuomenės  kultūros būklėje .Tas pats pasakytina ir apie alkoholizmo , visuotinės girtuoklystės galutines priežastis.

   Ta pati kalba, kai svarstomi valstybės, ypač jos valdymo reikalai, rinkimai. Demokratinėje visuomenėje už visa tai krinta didžiausia atsakomybė visuomenei , kuri išsirenka visų pakopų   vadžios institucijas, pradedant seimu ir baigiant savivaldybėmis. Jų  kokybė didžiąja dalimi irgi   priklauso nuo rinkėjų  – jų sąmoningumo , sugebėjimo kritiškai mąstyti, politinio išmanymo , bet ir nuo jų dorovinės kultūros , bendro kultūrinio akiračio ,nuo jų vertybinio apsisprendimo.

   Aišku, kad visuomenės sąmonės būklę lemia šeima, mokykla. O koks vaidmuo tenka žiniasklaidai, visoms jos formoms? Manau , jog tikrai nemažas. Jis labai veikia bendrąjį visuomenės klimatą, deja , ne į gerąją pusę. Kai iš laikraščio skilčių, iš televizijos ekranų arba radijo garsiakalbių sklinda pagieža ,tūžmastis , piktų įtarinėjimų ir nepagrįstomis prielaidomis paremti kaltinimai politikams ir valstybinėms institucijoms , tai paskleidžia visus veikiančią nuodingą  atmosferą. Pavyzdžių atrasti nesunku. Imkime kad ir neseniai pasirodžiusį straipsnį ,,Surogatų valstybė‘‘. Su kokia pagieža ir panieka čia kalbama apie Konstitucinį teismą !Suprantama , autoriui nepatiko vieni ar kiti jo sprendimai , ir jam valia savo požiūrį, kad ir labai kritišką, išsakyti.Bet vadinti jį  ,,teismu vis dar vadinamu šamanų devynetu‘‘ , kuris ,,pats sprendžia, ką jam kerėti‘‘! Arba kalba apie Riomerio,, universitetą‘‘( atseit , tariamą  universitetą) , vadindamas jį ,,surogatiniu’’. Kodėl ir kokiu pagrindu šitaip šnekama apie visuomenėje gerą vardą turinčią aukštąją mokyklą?

   Aiškioje dešinėje stovinčiam žurnalistui  dabar jau nebeįtinka ir TS ,kam ji vienaip ar kitaip palaiko mažumos vyriausybę .Jis nepripažįsta , kad to reikalauja valstybės politinė situacija , matydamas čia tik gudriai rezgamų ,,viešųjų ryšių problemą‘‘.

   Bet gražiausiai jo mąstymo būdas atsiveria ,kai jis bando aiškinti , kodėl NSGK pirmininkas, iki šiol taip aršiai reikalavęs VSD pavaduotojų galvų ir vienuolikos ar dvylikos slaptųjų pažymų , staiga leidosi įtikinamas naujojo VSD pirmininko ir savo kategoriškų reikalavimų atsisakė .Mes to nežinome , bet tikėtina , kad paties seimo patvirtintas P.Malakauskas rado argumentų , leidusių jais patikėti ir Alg. Matulevičiui ,kuris valstybės labui ir daugumos piliečių pasitenkinimui nutarė baigti skandalą ir ramiai tvarkyti ir reformuoti VSD. Tačiau ne !Žurnalistas rezga prielaidų grandinę .Esą po pokalbio su VSD vadovu   pasirodę  , jog parlamentarams svarbesnė negu jų matoma VSD ateitis esanti  ,,sprendyklos’’ nuomonė. O toji ,,sprendykla’’, kaip pranešusi žiniasklaida ,  galbūt egzistuojanti premjero žento pirtyje. ,,Jei nemeluoja minėtos publikacijos autorius’’,saugumo vadas  prieš paskyrimą ten buvęs instruktuotas , jog reiktų ,,primiršti skandalą’’. Naujasis saugumo vadas nesąs ,,toks beviltiškas klounas’’ ,kaip buvusysis , ir mažiau erzinsiąs žmones ,  o taip pirtyje tikriausiai   ir buvę planuota.O jeigu tas naujasis ir sugalvotų performuoti saugumo  tarnybą  iš naujo , kaip to norėtų žurnalistas ir jo vienminčiai Seime ,tai  šitai tebūtų puikios iniciatyvos pakaitalas , nes reformas darytų ,,tie patys.Iš demokratines institucijas pakeitusios ,,sprendyklos’’. Su tokia argumentacija ,,ant smėlio pamatų’’ žurnalistas  suabejoja viskuo – ir  Konstituciniu Teismu , ir Seimu , ir jo patvirtintu  ir Prezidento paskirtu VSD vadovu, ir premjeru.Žiūrėkit – Lietuvoje pasitikėti niekuo negalima !

   Ko tada benorėti iš keliuose siautėjančių chuliganų ,iš savižudžių ir alkoholikų , iš tūkstančių Lietuvą paliekančių emigrantų? Juk čia tik savanaudžių, apgavikų ir aferistų kraštas .

   Deja , tik šitoks yra poveikis neatsakingų rašinėjimų ir šnekų , iš kurių sklinda pagieža ir agresyvumas.

Bernardinai.lt

Reklama
  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: