Propagandinės pasakos gyvuoja trumpai 2006-11-08

Tomas Čyvas.

Seimo politikai kai kada būna tikrai paslaugūs ir atsižvelgia į tautos apeliacijas. Trijų parlamentarų spaudos konferencija, kuria siekta paspausti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą “nekapstyti per giliai“ Valstybės saugumo departamento (VSD) problemų, tikrai pravertė kilniam tikslui – suteikė situacijai aiškumo. Tarsi išgirdęs iš įvairių pusių skambėjusius prašymus įsivardyti, parlamentinis VSD šefo rėmėjų ir valstybininkų sparnas išėjo iš pogrindžio. Kai ką jų elgesys papiktino, bet visai be reikalo. Viktoro Uspaskicho ginklanešys, Arvydo Pociaus kolega iš KGB rezervo ir senstelėjęs mokslinio komunizmo dėstytojas padarė didelę paslaugą visuomenei.

Pirmiausia, galutinai mirė daugelio valstybininkų politologų ir apžvalgininkų pasakota ir perpasakota legenda apie tariamą Darbo partijos ir Uspaskicho kerštą VSD vadovybei. Matyt, priešingai – už galimybę net keletą metų drumsti vandenį ir ramiai “nusiplauti“ Kęstučio Daukšio “bosas be portfelio“, leidžiantis dienas Rusijoje, lieka daug kam dėkingas. Tokia jau šių dienų realybė – propagandinės pasakos gyvuoja trumpai. Palaukime savaitėlę ir, manau, bus nulipdyta nauja.

Antra, sužinojome, kokiais motyvais vadovaujasi bent dalis Pociaus politinių advokatų. Jie, būdami politikai, viešai paragino kitus politikus nepolitizuoti VSD tyrimo. Tiesa, taip ir neaišku, kodėl apklausti VSD darbuotojus yra politizavimas, o priimti tik vadovybės oficialią versiją – nepolitizavimas, bet tai smulkmena. Svarbiau kas kita – patys kalbėję parlamentarai, kaip derėtų suprasti, politinių demaršo motyvų neturi. Tada lieka asmeniniai ir grupiniai. Čia jau paprasčiau. Antanas Valionis nesimaskuodamas iki paskutinio atodūsio rengiasi ginti visų KGB rezervistų, tarp jų ir savo, teisę į didžiąją politinę ir valstybinę karjerą. Darbo partijos pirmininkas ketina iki galo kovoti dėl “Dujotekanos“ vaidmens politikų buhalterijoje slaptumo. Šiek tiek sunkiau paaiškinti, ką šioje kompanijoje veikia Justinas Karosas, bet gal bus tiesiog pasigedęs visuomenės dėmesio – užkliuvo per dažnai televizijos rodomi Rasa Juknevičienė ir Jurgis Razma. Ką gi, grynai politiniu tokio motyvo nepavadinsi. Tiesa, Seimo Socialdemokratų frakcija, pareiškianti, jog nerems išvadų dėl “Alitos“ privatizavimo, nes šios nepalankios partijos pirmininkui, irgi aiškiai pasako, kokie prioritetai lemia jos elgesio taktiką. Turint omenyje, kad VSD disponuoja ir šio privatizavimo dokumentais, galima laukti įvairių mėginimų susitarti.

“Trijų muškietininkų“ kalbos įdomios ir tuo, jog net ministru dirbęs Valionis, nuoširdžiai ar ne, linkęs tapatinti valstybės instituciją su jos vadovybe ir, dar įdomiau, visiškai nuvertinti šalies institucijų patvarumą. Pateikdamas septynių iš darbo atleistų konsulų pavyzdį eksministras vėl šovė pro šalį – jų atleidimas ir šiais klausimais atlikti tyrimai nesugriovė Užsienio reikalų ministerijos. Piktindamiesi, kam kvočiami Saugumo departamento operatyviniai darbuotojai, minėti seimūnai kažkodėl nuogąstavo, jog apklausiami būtent tik nepatenkintieji. Kaip čia neįtarsi, kad Pociaus užtarėjai gana tiksliai žino, jog Seimo komiteto surinkta medžiaga nieko gero jų ginamajam, o gal ir ne vien jam, nežada.

Tikrai nenormalią atmosferą departamente ir įtampą tarp VSD vadovybės bei Seimo komiteto seniai buvo galima pakoreguoti. Pasiūlyti neadekvačiam direktoriui pasiieškoti kitos darbo vietos gali ir Seimas, ir prezidentas. Būtent pastarojo beatodairiškas gynimas – politiškai, finansiškai ar kitaip motyvuotas – kenkia ne tik VSD, bet ir valstybei kur kas labiau negu oficialūs operatyvininkų liudijimai per parlamentinį tyrimą.

Reklama
  1. Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: