Gal Rusijos ruporai malonėtų?

Kantriai palaukus – kur pasisuks viešosios erdvės batalijos dėl Gruzijos ir ne tik jos reikalų – tenka brūkštelėti keletą sakinių prisimenant ir kiek senesnę Kosovo temą ir bendrą abiejų (kaip ir daugelio kitų) diskusijų pobūdį.

Skaitant kas parašyta apie Kosovo, Čečėnijos arba Gruzijos reikalus kyla rimtas noras numoti ranka, nes Rusijos užsienio reikalų ministerijos poziciją kartojančius asmenis įtikinėti yra kaip ir bergždžias dalykas. Čia pabrėšiu, jog nuoširdžiai tikiu, kad dalis pasisakančių autorių gina būtent Rusijos suformuluotą poziciją (nesvarbu – iš idėjos, pagal pasižadėjimą ar už pinigus) ir daro tai sąmoningai, nes dauguma jų yra ne kokie kvailiai, o suaugę ir išsilavinę žmonės. Dar ir dar kartą skaitant minėtą varpinę įgarsinančius tekstus apima jausmas, kad diskutuoti tenka su siųstuvais – be priimančių antenų. „Argumentavimo stulpai“, kuriais grindžiami Gruziją smerkiantys ir į išsigalvotą „Kosovo precedentą“ vis baksnojantys pasisakymai yra: „esi jankių padlaižys, rusofobas“, „reikia matyti abi puses“. Pirmojo, kuris savo amžiumi siekia sovietmetį ir yra pasitelkiamas universaliai – tiek „murzininkų“, tiek neobolševikų ar kitų silpnapročių – nekomentuosiu.

Antrasis įdomus tuo, kad yra tik lozungas. Mat taikyti jį visa apimtimi nėra naudinga Rusiją teisinantiems, „Kosovo analogiją“ peršantiems ir „su dvigubais standartais kariaujantiems“ kalbėtojams.

Pažiūrėkime į tas dvi puses. Tegul, užuot prisiekdami verčiau tapti Buridano asilais, nei išduoti labai jau aiškiai spalvotus idealus, ponai atsako ką nors į tokius štai Kosovo bei Gruzijos atvejų skirtumus ir pakomentuoja visiškai skirtingas pačių situacijų užuomazgas. Atsakymai: tu jankių propagandos auka, tu rusofobas, tu šiaip „žemo lygio“ – nusibodo.

Taigi. Pirmiausia, dar prieš užsimezgant „Kosovo precedento“ lozungą subrandinusiam kariniam konfliktui tarp NATO ir Jugoslavijos, Rusija (daug kartų didesnė nei imperialistinė Serbija) buvo tiesiog jėga užgrobusi dalį Gruzijos ir Moldovos teritorijų. Tegul mielieji „analogijų“ paišytojai paaiškina, kodėl Kosovo albanai nebuvo ginkluoti tankais, sraigtasparniais, lėktuvais, o štai Abchazijos ar Pietų Osetijos sukilėliai tokia ginkluote naudojosi nuo pat pradžių?

Dar labai smalsu suvokti, kaip įmanoma įžvelgti analogiją tarp etninių valymų Kosove, kur metropolija vijo vietinius albanus iš namų ir atiminėjo savo pačios dalintus pasus, bei Rusijos užgrobtų Gruzijos teritorijų? Čia iš namų pasitraukė „imperija“ apšaukiamos Gruzijos (kvailumas kaip ir melas – gali būti įžūlus) „motininės“ tautos atstovai. Dešimtys tūkstančių Abchazijos ir Pietų Osetijos gyventojų – gruzinų – sudariusių daugumą tose teritorijose pasitraukė spaudžiami ženkliai skaičiumi nusileidusių „sukilėlių“? Na tikrai – kad tuo suabejotum, reikia „pataikauti jankiams“ ir būti rusofobu.

Gal kas girdėjo, kad JAV ar Europos Sąjunga būtų siūliusi Kosovo gyventojams savo pasus? To nedarė net ir Albanija. Rusija savo piliečiais ir toliau verčia kaimyninių šalių „ginčytinų teritorijų“ asmenis. Vertas dėmesio skirtumas?

Į šiuos pastebėjimus paprastai neatsakoma nieko. Kaip ir į klausimą – kodėl Pietų Osetijos vadovybę sudaro Rusijos „organų“ darbuotojai ir etniniai rusai arba edvardai kokojevai – ėmę ir susivokę savo osetiškose šaknyse labai panašiai, kaip savo komunistinės pasaulėžiūros mokėsi sovietų į Afganistaną lėktuvu nuskraidintas „vietinis“ revoliucionierius Babrakas Karmalis.

Dar labai įdomu žinoti kai kurias smulkmenas apie taikdarystę. Tiesa, čia klausimas ne vien Kremliaus ruporams, bet ir tarptautinių institucijų balsuotojams. Tarp ko Gruzijoje nuo pat pradžių taiką daro Rusijos armija? Tarp savęs ir gruzinų? Kur dar taikdarių mandatas leidžia blokuoti uostus, griauti miestus ir civilinę infrastruktūrą?

Pagaliau, apeliuojančių į „Kosovo precedentą“ norisi paklausti – ar jis galioja Ičkerijos Čečėnų Respublikai?

Atsakymų vis dar naiviai tikiuosi, bet būtų gerai, kad jie nebūtų spėję nusivalkioti. Kaip antai – Rusijos išskalambyti 2000 žuvusių Cchinvalio civilių, kurių ligi vakar oficialiai įvardinta tik 133. Matyt, kiti nebuvo visai civiliai arba ne visai žuvo (neaišku, kas užmušė), tad ir tezės apie Rusijos įsikišimą „gelbstint nuo humanitarinės katastrofos“ – nesiūlyti. Nebent prieš tai įrodytų, kad ta katastrofa sėkmingai įveikta Grozne.

Šaltinis: Balsas.lt

Reklama
 1. #1 by Mr on rugsėjo 8, 2008 - 8:28 am

  Paskaiciau, ir sypsena tik sukele toks straipsnis. Bandai pasivaizduoti objektyviu bet tai nera. Bandai iskelt visus nutyletus faktus, bet ar visus ???
  1. “Taigi. Pirmiausia, dar prieš užsimezgant „Kosovo precedento“ lozungą subrandinusiam kariniam konfliktui tarp NATO ir Jugoslavijos, Rusija (daug kartų didesnė nei imperialistinė Serbija) buvo tiesiog jėga užgrobusi dalį Gruzijos ir Moldovos teritorijų.“ – Izrealis – palestina. Na kaip ten bebuto, de jure jokio uzgrobimo nebuvo. De facto taip, uzgrobimas buvo. Kitas klausimas kada tai vyko? tada kai Sovietu sajunga subyrejo. Kai Saliu senos buvo nustatytos Stalino neatsizvelgiant i etninius regionus savitumus. Jeigu rimtai, tai Ukranai niekada nepriklause ir neturi priklausyti krymas, tiesiog taip atsitiko kad jie gavo ji. Na bet tai yra atskira tema diskusijai.
  2. Tegul mielieji „analogijų“ paišytojai paaiškina, kodėl Kosovo albanai nebuvo ginkluoti tankais, sraigtasparniais, lėktuvais, o štai Abchazijos ar Pietų Osetijos sukilėliai tokia ginkluote naudojosi nuo pat pradžių? – labai paprastai: Pietų Osetija ir Abchazija, de facto jau yra nepriklausoma virs 15 metu, per ta laika isigytu ginklu, manau buvo galima. jeigu kalbeti apie konfilkto pradzia tai Abchazijos atveju – SSRS subirejimas. Kosovas – kiek kitam laike ir situacijoj buvo atsidures.
  3. “Čia iš namų pasitraukė „imperija“ apšaukiamos Gruzijos (kvailumas kaip ir melas – gali būti įžūlus) „motininės“ tautos atstovai.“ – na abchazams ir osetinams – Gruzija yra imperija, juk gruzija 20 kartu didesne.
  4. “Dešimtys tūkstančių Abchazijos ir Pietų Osetijos gyventojų – gruzinų – sudariusių daugumą tose teritorijose pasitraukė spaudžiami ženkliai skaičiumi nusileidusių „sukilėlių“?“ – taip varimas buvo, ir nesiginciju. (Beja prisiminkime slovinga JAV istrorija su Indenais)
  5. “Tiesa, čia klausimas ne vien Kremliaus ruporams, bet ir tarptautinių institucijų balsuotojams. Tarp ko Gruzijoje nuo pat pradžių taiką daro Rusijos armija? Tarp savęs ir gruzinų?“ – o kur tos mazos tauteles Osetija ir Abchazija ? ai tu jau turi atsakyma – per daug ziuriu Rusu telika.. tai pagal tave Osetijos ir Abchazijos nera ?? jeigu nebutu ten Rusu, tai Abchazai ir Osetai sugyventu taikiai su gruzinais ?? kad ir kaip ten bebutu abejoju .. pavyzdis yra kipras…
  6. “Pagaliau, apeliuojančių į „Kosovo precedentą“ norisi paklausti – ar jis galioja Ičkerijos Čečėnų Respublikai? “ – kodel visi pamirsta 3 metu de facto Cecenijos nepriklausomybes? KUOM VISKAS BAIGESI??? ar gi tas pats pagrindas veliau buvo JAV karui Afganistane?? ir prisiminkim, objektyvios ir tik tiesa pateikiancios JAV vyriausybes miela apie Iraka? kur tie masinio naikinimo ginklai Irake? OGI – NAFTA ten, tik todel Jav ten ilindo.. Kodel Sudane nedaro tvarkos, nes ten nėra naftos (mieluoju, yra bet ne tiek)…

  P.S. Saaksvilis gavo ko nusipelne (Salie infrastruktura buvo sunakinta, ligiai taip pat kaip NATO Serbijoje). Bet Rusai yra kaip nepajuda mieska, ir ten kur reikia gudrumo, biski lankstumo, jie kaip nepermusama siena. Rusijos agresijos as ne peikiu, bet ir nepateisinu. Viskas priklausis kuom tai baigsis, ar bus pasaulyje atsizvelgta i Osetijos ir Abchazijos norus ?? ar tai bus pesama, kad tai ne ju noras o Rusijos ??? ir kad jus tylekit, jus esate Gruzija… Deja siame pasaulyje ne taip viskas paprasta…
  Ir ka dar norejau pasakyti, kad ir kaip Rusija provokuotu pasauli, jinai gali sudalivauti tokiam mazau kare, bet didili kara jinai tikrai neprades….
  O del energetikos, juk tai ekonomika, nenoriu neparduodu, nenori uz tokia kaina nepirk, nei tu man brolis, nei tu man sesuo, AS IRGI GYVENT NORIU… paprastas biznis.

 2. #2 by Tomas Čyvas on rugsėjo 8, 2008 - 9:19 am

  Sunku diskutuoti, kai į viską priplakama Palestina, Irakas, Afganistanas. Keista, kad dar Vietnamo ir Pietų Korėjos neprisiminėte. Derėtų Jums parašyti savo paties straipsnį – su nuosekliu versijos bei vertinimų išdėstymu.

  Į temą parašėt nedaug, bet ir tai gan keistai: labai paprastai: “Pietų Osetija ir Abchazija, de facto jau yra nepriklausoma virs 15 metu, per ta laika isigytu ginklu, manau buvo galima.“

  Per tą laiką jos yra ne nepriklausomos, o Rusijos užgrobtos teritorijos ir minėto tipo ginkluote disponavo kažkaip beveik nuo pat pradžių. Jau nekalbant apie ekonominę kelių dešimčių tūkstančio gebą bei žmonių resursus:) Jei daug gausesnę gruzinų etninę grupę, net remiamą Tbilisio, išvijo patys osetinai, tai ten visi vyrai – genetiniai Rambo ir Terminatoriai:)

  Čečėnijos “3 metai de facto“ yra trys metai ekonominės blokados, tokių pačių kokoitų samdytų išgamų siautėjimo. Paskui viskas baigėsi prisimenam kuo – FSB inscenizuotais (trim pavykusiais ir vienu žlugusiu) namų susprogdinimu ir invazija.

  Afganistanas yra koks šiandien jį matome po to, kai jį nepilną dešimtmetį vadavo sovietai, o vėliau visi paliko likimo valiai, atlaisvindami kelią talibanams, kurie apskritai yra atskira tema. Kaip ir energetika.

 3. #3 by Mr on rugsėjo 8, 2008 - 9:41 am

  kiekvienas konfliktas yra savotiskas, ir galbut i kiekviena reikia ziureti is kitos prizmes.. bet tai ka rasiai straispnyje, ir taip kaip pakomentavai mano komentarus, tarsi du skirtingi zmones.. straipsnije yra bandymas objektyviai pasiziureti i situacija, komentare jau matosi aiskus nusistamas pries Rusija…
  “Per tą laiką jos yra ne nepriklausomos, o Rusijos užgrobtos teritorijos“ – na taip sakyti yra tikrai neatsakinga… Taip, teritorijos sakikim beveik buvo Rusijos valdzioje, bet kaip ten bebutu, kitaip ir negalejo buti. Juk teritorijos nebuvo pripazintos, ar ne taip? is kazko zmones gi turi gyventi? taip ir savaime aisku, kad “Draugiska“ Rusija ir priglaude? ir teike viska ka reikia, deja ne humanitariniais tikslais, o grynai strateginiais. Sito fakto gruzija ir JAV neivertino.. ir gavo ko nusipelne…. Ir dabar jega sias teritorijas prijungti prie gruzijos, as vertinciau ligiai taip pat.. kaip lietuva prijungti prie Rusijos…
  “minėto tipo ginkluote disponavo kažkaip beveik nuo pat pradžių.“ – gali buti, fakto neginciuju.. bet manau buvo nupirkta nemazai ir nauju ginklu…
  “Jei daug gausesnę gruzinų etninę grupę, net remiamą Tbilisio, išvijo patys osetinai, tai ten visi vyrai – genetiniai Rambo ir Terminatoriai:)“ – na kam taip, tokiu pavyzdziu pasaulio istorijoje yra nemazai, kad mazos tautos nukuriaudavo dideles… 🙂
  “Čečėnijos “3 metai de facto” yra trys metai ekonominės blokados, tokių pačių kokoitų samdytų išgamų siautėjimo.“ – tokios pacios ekonomines blokados, kuri yra vykdoma pries Abchazija ir osetija
  O baigesi – kazkaip issiverzimu i Dagestana .. ar cia FSB inscenizavo Cecenu isiverzima i Dagestana, beslono tragedija ir to teatro Maskvoje? Taip rusai cia nemaziau kalti, bet viskom jos kaltinti tikrai nedera…
  “FSB inscenizuotais (trim pavykusiais ir vienu žlugusiu) namų susprogdinimu ir invazija.“ – kazkaip tai nebuvo irodyta….

  Beja jeigu jau pradejau kalbeti apie FSB inscenizavima, pasirodo CIA labai smarkiai padejo ivykti rugsejo 11 d. tragedijai, pasiziurek filma “Zeitgeist“. Be to kaip tokia CIA sugebejo leisti, kad tokio masto teroristine ataka pries JAV butu ivykdyta, be aiskios pagalbos is vidaus tai butu buve neimanoma…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: