Dalia Grybauskaitė pradeda ir…

Lietuvos politinė kultūra verčia rinkėjus ilgokai laukti, kol norintys būti prezidentais asmenys baigia maivytis, gudrauti, išsidirbinėti vieni prieš kitus ir prieš balsuotojus. Procesas pagaliau įsisiūbavo ir kai kuriuos kampanijos judesius galima pradėti komentuoti nevaikštant apgraibomis.

Europos komisarė Dalia Grybauskaitė atsivadėjusi spyrė į paširdžius oponentams – į  šnabždesius ir krizenimus apie lovos ir sovietinio saugumo (KGB) reikalus atsakė nelietuviškai konkrečiai: ne ir ne.  Visi, kas aiškina, jog ji lesbietė ir kagebistė turi dvi išeitis: įrodyti arba pritilti.

Tai ji padarė vos pasiskelbusi, kad sieks šalies vadovės pareigų. Tvirti ir nedviprasmiški atsakymai į pletkų pavidalų skleidžiamus teiginius (net jei jie  daug kam panašūs į tiesą) – neabejotinai jos naudai.

Politinė programa

D. Grybauskaitei dar teks atsakyti į ne tokius paprastus klausimus. Vien tik asmeninio žavesio ir kietos damos įvaizdžio tam nepakaks.

Ar bus peržiūrimas „Leo.LT“ projektas ir ar teisinga jį vykdyti? Iš dalies čia netrukus padės Konstitucinis Teismas, bet jo verdikto pakaks ne visiems. Ypač po to, kai Konstitucijos dvasininkai įjunko aktyviai ir beveik atvirai politikuoti.

Ar Valstybės saugumo departamento (VSD) skandalai ir parlamentinio tyrimo metu pratrūkęs pūlinys bus operuojamas (aspirinas nepadeda)? Kalbama ne apie formalų pasvaičiojimą apie kontroles ir valstybės interesą, o apie radikalias personalijų kaitos ir struktūrinių reformų programas. Ji turi apsispręsti ir pasakyti – ar privers VSD perduoti tautos išrinktiesiems 12 korupciją ir žiniasklaidos pirkimą slepiančių pažymų, kurias atkakliai slepia departamentas.

Ar teismų reforma įvyks ir ar bus išnaikintas administracinių teismų neskundžiamumas, teisėjų atrankos neskaidrumas ? Kokia konkreti pozicija dėl Seime įstrigusio įstatymo projekto?

Ar tęsiam ir logiškai pabaigiam liustracijos procesą? Visi veiksmai turi turėti savo pradžią, pabaigą ir rezultatus. Jei pripažįstam, kad buvo ir liksime bejėgiai prieš etatinių ir atsarginių kagebistų slaptą ir atvirą kenkimą – taip ir pasakykime. Jei ne – tegul kandidatė pasako aiškiai: pritaria ji tam, kad liustracijos komisija būtų finansuojama ir įgali, kad KGB rezervininkų bylos būtų paviešintos, kad iš VSD būtų atimtos liustrcijai reikalingos bylos, kurios dabar ištraukiamos į dienos šviesą po lapelį, kai kam nors tai naudinga?

Stovintieji už nugaros

Kitas svarbus klausimas – kas bus D. Grybauskaitės komanda? Žiūrint į kadenciją baigiantį Valdą Adamkų, prisimenant Rolandą Paksą, įsitikiname – tai labai svarbu.

Ligi šiol aplink prezidentą, nors jam ir nebuvo uždrausta rinktis, klostydavosi praktika, dėka kurios jis likdavo vienišas ir tik dalinai politiškai veiksnus. Ministerijų ir departamentų deleguoti valdininkai, kurie puikiai žinojo, kad turės grįžti į siuntusią biurokratinę mašiną, ten daryti karjerą ir laukti pensijos. Patarti turėdavo „kaip reikia“ deleguotojams. R. Paksas tai pakeisti mėgino, bet nelabai vykusiai.

Tad labai svarbu – kokie asmenys bus šalia pretendentės. Besiskelbianti nepartine ir tuo labai gera kandidate, D. Grybauskaitė atitinka idiotiškos konstitucinės nuostatos ir marginalios politinės tradicijos reikalavimus.  Tik tai nei kiek neprideda aiškumo. Atvirkščiai – klausimų daug ir stebėti  norintis gerai pasirinkti rinkėjas turėtų atidžiai.

Turtuolių gynėjos įvaizdis

Dar keblesnė užduotis kandidatei – įrodyti, kad ji nėra bankininkų, turtuolių ir plutokratų atstovė. Jos pasakymai, raginantys laikytis taupymo, fiskalinės drausmės, veržtis diržus ir pan., gali nelabai įkvėpti daug metų šios politikos aukomis buvusius ir išliekančius pedagogus, nestatutinius ugniagesius, policininkus ir daugelį kitų visuomenės grupių.

Net ir dalies politikos analitikų nuomone, D. Grybauskaitė siekia rinkos diktatūros ir stokoja socialinio jautrumo bei lankstumo. Netenka abejoti, kad oponentai  šią temą išnaudos energingai. Atsakymų prireiks artimiausiu metu.

Tokių pat aiškių, kaip dėl lesbietės ir kagebistės etiketės. Tik čia jau neužteks nei vien „taip“ arba „ne“, nei valdiško atsikalbinėjimo. Laukiame.

Balsas.lt

Reklama
 1. #1 by kestutis on kovo 1, 2009 - 3:15 pm

  ka zinau,manau gal ir nebloga boba,jau tie seneliai,LT prezidentai,atsibodo,patys matet,nieko gero nepadare,gal sita moterele viska y vietas sustatys?

 2. #2 by o kur? on kovo 2, 2009 - 8:14 pm

  o kur grybauskaitės nuodugni biografija?
  ypač visuomenę domina jos tėvų veikla ir tautybė – atrodo, kad pretendentė net nelabai to lietuviško kraujo beturį..
  Na kitas labai svarbus momentas: jos veikla, kai ji buvo fin. ministrė – lietuviškų įmonių mokesčių pagalba sužlugdymas, prorusiškų kompanijų protegavimas – vėl mokesčių pagalba, investitorių atbaidymas ir išvaikymas ir t.t. ir t.t.
  Negi nėra Lietuvoje drąsaus žurnalisto nuodugniai panagrinėti šias temas?
  Dalius Stancikas ‘bernardinuose“ pradėjo kažką – užuominos yra, bet iki galo taip ir neatskleista tiesa.
  Šiaip gerb. Tomas Čyvas kol kas labai teigiamą įspūdį palieka – nebijantis, tiesus žmogus.

 3. #3 by Zbygniewas Piwacijus on kovo 3, 2009 - 7:29 am

  SOCDEMAS: „GRYBAUSKAITĖ – NE MŪSŲ KANDIDATĖ!“

  „Išofrmuoti LEO, Paleisti Seimą ir Vyriausybę, grąžinti pernykštę mokesčių sistemą!“ – tokius priesakus būsimajam Prezidentui jau žeria internautai. Principinį sprendimą dėl Trigalvio monų KT „užkeikė“, vėl pasitelkęs Konstitucijos Dvasią irgi Šmėklą, tad teisus V. Valentinavičius, sakydamas, kad teismai Lietuvoje niekam nepavaldūs, neva, kontroliuojantys tik patys save, o iš tiesų – net nepajėgūs nubausti prasižengusio teisėjo. Teismų reforma – dar V. Adamkaus dviejų kadencijų politinis palikimas.

  Rinkimų favoritei D. Grybauskaitei vis sunkiau atremti tą laviną praeities faktų ir interpretacijų, kurią apžvalgininkai švelniai vadina kokiu nors „praeities šleifu“ or pasitelkia slaptažodį „Rot Front“. Lyg netyčia išsprūdusi frazė, kad „nekilnojamojo turto mokestis – tik laiko klausimas“, berods, nesukėlė didesnio atgarsio, nors prieš rinkimus kalbėti apie mokesčių didinimą – labai blogas ženklas, bet, ko gero, ne Lietuvoje. Dar vienas blogas ženklas – Valentino dienos išvakarėse, lyg kokiam meilužiui A. Brazauskui, D. Grybauskaitė „pranešė savo apsisprendimą“, kuris, pačios komisarės žodžiais, jau buvo žinomas po riaušių prie Seimo – sausio 16. Rimti nomenklatūrininkai jau murma – „ko delsė, jei žinojo?“ Savotiškas subordinacijos nepaisymas, jei imsime domėn D. Grybauskaitės karjerą LTSR laikais…

  Lengvai timptelėti už aluje įmirkusių ūsiukų, socialdemokratai ištarė: „Grybauskaitė – ne mūsų“. Tai kam tada tas show su Brazausku? Kam reikėjo metodiškai teikti faktus apie D. Grybauskaitės simpatijas Brazauskui ir vapėti apie kažkokį slaptą susitarimą, naudojant prieš kandidatę visokį „juodąjį pijarą“? Net ir tas argumentas, kad „Pasak šaltinių, toks D. Grybauskaitės apsisprendimas lemia, kad pats kadenciją baigęs valstybės vadovas nebegalvoja apie savo kandidatūros kėlimą. A.Brazauskas nenusiteikęs kovoti su buvusia savo vadovaujamos Vyriausybės finansų ministre.” (Alfa.lt) atrodo intriguojančiai vien dėl to, kad Brazauskas pirmasis sužinojo Didžiąją Paslaptį – kaži, koks jausmas, kai tik tu vienas žinai tą Didžiąją Paslaptį, bet, nors ir būdamas vyriausiuoju inžinieriumu, Premjeru bei Prezidentu viename asmenyje, tyliai kikeni prieš Tautą ir niekam niekur niekad nieko, nei su niekuo, niekada…

  Deklaratyvi TS – LKD parama D. Grybauskaitei jau vadinama Kubiliaus parama, nes bent trečdalis tikrų konservatorių, patriotų ir elektorato branduolio, supranta, kad komisarės šansai laimėti Prezidento rinkimuose 2009 menksta sulig kiekviena nauja publikacija purvasklaidoje, todėl ne juokais į politinių kovų areną keliamas V. Landsbergis. Tas tai – “tikrai nesusitepęs”, nors ir išardė kolchozus! Kam dar neišlaikys politinė ambicija? Ar tikrai V. Landsbergiui neatsiras jo vertas varžvas, kuriuo galėtų būti tik AMB…? O gal Tata surems ietis su Šatrija ir laimės…?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: