Kas bus, jei Valinskas negrius?

Įsitraukdama į gerokai prisidirbusio ir daug ką užknisusio Arūno Valinsko vertimo kampaniją Dalia Grybauskaitė ėmėsi gana rizikingo reikalo.

Apie tai jau parašiau ir noriu tik šį tą patikslinti. Nenoriu pasakyti, kad ji, kaip pilietė, negali turėti nuomonės apie tai, kaip elgtis nelabai vykusiam Seimo vadovui. Pastarojo gerbėju niekada nebuvau ir jo politinė mirtis man ašaros neišspaus. Kalbu apie rimtesnius dalykus.

Prezidentas Lietuvoje turi pakankamai sričių, už kurias atsakingus žmones tiesiogiai skiria ir atleidžia. Taip jau yra, kad teismai, teisėsauga, policija nėra mūsuose daug populiaresni už Seimo pirmininką, kurio Daukanto a. šeimininkas nei skiria, nei atleidžia, nei turėtų įtakoti, pagal Konstitucijos įtvirtintą valdžių atskyrimą. Tad pats pasirinktas D. Grybauskaitės taikinys yra skirtas bendram jos moraliniam autoritetui išbandyti. Mano manymu, taikinys yra aiškiai per menkos vertės. Kažkada JAV prezidentas G. W. Bushas jaunesnysis retoriškai klausė – ar verta raketomis šaudyti kupranugariui į užpakalį?

Seimo vadovas čia kiek didesnė vertybė nei tas kupranugaris, bet štai šimtaprocentinių garantijų, kad šūvis Valinską sunaikins – nėra. Įsivaizduokime – kas bus, jei tas artistas neatsistatydins, o Seime jį nugriauti pritrūks dviejų balsų? Istorija bus panaši į Vytauto Greičiaus, tačiau turės rimtesnių padarinių, nors atrodys ir juokingiau. Tai reikš, kad dideliais reitingais ir juodais diržais užtaisytas moralinio autoriteto užtaisas nėra mirtinas. Kas tuomet jo paisys ateityje ir kaip klostysis santykiai su parlamentu? Ar tik neteks liūdnai linguoti galva ir skųstis, kad niekas nebeklauso? Juk precedentui užteks ir vieno karto.

Ar nevertėjo tą brangų ir paskutinį ginklą, pridėjus prie jo įgaliojimus, panaudoti kitur ir vienu dekretu pamėginti nušluoti visą apsidirbusią Valstybės saugumo departamento vadovybę, dar pridedant viešą moralinį lydraštį, kad tokiems sutvėrimams nėra vietos nei valstybės tarnyboje, nei diplomatų gretose? Kažkodėl ten buvo pademonstruota “garo nuleidimo” terminologija ir vis dar laukiama stebuklų.

, , , ,

  1. #1 by nimfarm@delfi.lt on 25 rugpjūčio, 2009 - 10:41 am

    gerai parasyta

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: